اكبری: زمین، هوا و زیر زمین را به چالش كشیده‌ایم

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان گفت: در تهیه طرح جامع شهری باید به چهار ركن قابلیت زندگی برای مردم، رقابت‌پذیری، حكومت خوب شهری و مشاركت توجه ویژه شود.

به گزارش خبرنگار ایمنا، نعمت‌الله اكبری صبح امروز ( پنج‌شنبه) در مراسم اعلان عمومی شروع فرایند تهیه طرح جامع شهر اصفهان گفت: تدوین طرح جامع با رویكرد مشاركتی اقدام بسیار با ارزشی است كه امروز به همت شهرداری و شورای شهر اصفهان آغاز شده، اما حیف كه این اقدام پیش از این باید انجام می شد تا امروز شاهد این عوارض، مشكلات و گرفتاری ها در كلان شهرهای كشور نباشیم.

وی افزود: گذشتگان برای ما آثار با ارزشی همچون پل خواجو، سی و سه پل و میدان نقش‌جهان را میراث گذاشته‌اند، اما دست ما برای آیندگان تهی است و آنچه به ارمغان گذاشته‌ایم شرمندگی است و هرچه می‌بینیم خرابه است؛ ارثی كه به ما رسیده بود را به خوبی امانت‌داری نكردیم.

وی با بیان این كه امروزه سه موضوع مهم زمین، هوا و زیر زمین را به چالش كشیده‌ایم، افزود: طرح جامع شهری از نگاه كالبدی و سخت‌افزاری خارج شده و به سمت و سویی نوین رفته كه جامعه‌های توسعه یافته خیلی پیش‌تر آن را آغاز كرده‌اند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان با بیان این كه برنامه ملی آمایش روی میز دولت برای پیگیری به طور جدی قرار گرفته است، خاطرنشان كرد: قرار است سند ملی آمایش سرزمین كشور بالاخره و پس از گذشت سال‌ها تهیه شود؛ در واقع باید هشت سال پیش برای تهیه برنامه آمایش شهری گام برمی‌داشتیم چرا كه اگر این برنامه نباشد راه به جایی نخواهیم برد.

اكبری با بیان این كه اگر طرح جامع شهری با رویكرد جدی حفظ محیط زیست و اكولوژیك اجرا نشود چیزی غیر از سنگ و گچ تحویل مردم نخواهیم داد، بنابراین رویكرد برنامه جامع را باید با این محور رقم بزنیم، افزود: آنچه در توان داشتیم برای حفظ محیط زیست استان و تأمین منابع مالی انجام داده‌ایم، اما تأكید می‌كنم مقدم بودن بودجه بر برنامه خطای نابخشودنی مدیران است؛ تا وقتی منابع كافی در اختیار داشتیم بودجه را مقدم بر برنامه‌ریزی كردیم در حالی كه امروز از این كه منابع مالی كافی نداریم در رنج هستیم.

وی با بیان این كه در ایران ۷۸ درصد جمعیت، شهرنشین هستند، افزود: كه این میزان در استان اصفهان ۸۸ درصد و در شهرستان اصفهان ۹۴ درصد است. هفته گذشته تجربه جهان در تهیه برنامه آمایش سرزمین را بررسی كردیم و دریافتیم كه هلند به عنوان كشوری موفق در این زمینه دقیق كار كرده است و می‌تواند در تدوین برنامه آمایش شهری كاركرد الگو را داشته باشد

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان گفت: در سازمان برنامه‌ریزی استان هر كاری در حوزه تدوین برنامه جامع شهر به لحاظ تخصصی و تأمین منابع مالی انجام خواهیم داد كه امیدوارم با قدرت و توان این برنامه آماده شود و چهار ركن قابلیت زندگی برای مردم، رقابت‌پذیری، حكومت خوب شهری و مشاركت كه گام‌های جدی به شمار می‌رود مورد توجه و روی میز توسعه شهری قرار گیرد.

وی ابراز امیدواری كرد: گام جدی شهرداری و شورای اسلامی شهر اصفهان برای شروع فرایند تهیه برنامه جامع شهر اصفهان برای مردم كه شایسته بهترین‌ها هستند نتایج خوبی به همراه داشته باشد.