معین: گناه كبیره نیست اگر از محل اعتبار عمومی پولی به شهرداری‌ها پرداخت شود

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: مشاركت عموم مردم، متخصصان و فرهیختگان برای بازنگری طرح جامع شهری اصفهان رویكرد نوینی است كه برای نخستین بار در كشور اجرا می شود و باید این اتفاق را ارج بنهیم.

به گزارش خبرنگار ایمنا، فتح الله معین صبح امروز (پنجشنبه) در مراسم اعلان عمومی آغاز فرایند تهیه طرح جامع شهر اصفهان با اشاره به سابقه طولانی و ممتد ایرانیان در امر شهرسازی اظهار كرد: شاید كمتر شهری را در دنیا ببینید كه از نظر داشتن ویژگی‌های شهر اصفهان بتواند از لحاظ زیبایی، معماری، شهرسازی با اصفهان برابری كند.

وی ادامه داد: متأسفانه این پیشینه بسیار درخشان و سابقه خوبی كه در اصفهان و بسیاری از نقاط ایران داشتیم در دوره جدید دستخوش تغییر و تحولاتی شده است كه نه ذره ای از زیبایی ها و لطافت‌های گذشته را در شهرسازی داریم و نه نظم، دسترسی ها و امتیازاتی كه در شهرهای غربی امروزه وجود دارد، آثارش را در شهر خودمان می‌بینیم.

طرح‌های توسعه‌ای كلانشهرهای كشور قابل استناد برای آیندگان نیست

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: اكثر شهرها نمونه توسعه‌های جدیدی است كه در شهرهای اصفهان، تهران، شیراز و... اتفاق افتاده و فكر نمی كنم این توسعه ها رضایت هیچ یك از ذی‌نفعان را به دنبال داشته باشد و یا اینكه نوع توسعه‌ای كه در شهرها انجام شده قابل افتخار و استناد برای آیندگان باشد.

وی تصریح كرد: در ادوار تاریخی گذشته در شهر  اصفهان یك سری اقداماتی را شاهد بوده ایم كه امروزه مایه مباهاتمان است از جمله مجموعه میدان امام علی (ع) در دوره سلجوقی كه هزینه بسیار بالایی برای احیای وضعیت سابق این میدان شده است. مسجد جامع، مجموعه خیابان‌های دوطرف رودخانه زاینده رود، پل ها و از همه مهم تر میدان نقش جهان كه امروزه یكی از آثار معروف میراثی دنیا به شمار می‌رود نیز از جمله افتخارات ما است.

معین خاطر نشان كرد: در ابتدای انقلاب قرار بود در یك نقطه از شهر اصفهان میدانی مشابه میدان امام علی (ع) و میدان نقش جهان با عنوان میدان نظام احداث شود و مدت‌ها برای جانمایی این میدان صحبت و نظر داده می‌شد كه مرحوم كازرونی، وزیر راه و شهرسازی وقت در این زمینه نیز ورود پیدا كرد اما نهایتاً امكان احداث و جانمایی این میدان ایجاد نشد كه فكر می‌كنم اگر با وضعیت فعلی آن میدان وجود داشت نه تنها هزینه زیادی بر كشور و مجموعه شهرداری متحمل نمی‌كرد، بلكه هزینه احداث خود را نیز تأمین می‌كرد.

باید برای تامین درآمد شهرداری‌ها مسئولیت پذیر باشیم

وی با تاكید بر اینكه باید برای تامین درآمد شهرداری‌ها مسئولیت پذیر باشیم و برای نگهداری شهرهایی مانند اصفهان هزینه پرداخت كنیم، افزود: گویا گناه كبیره است اگر از محل اعتبار عمومی پولی به شهرداری‌ها پرداخت شود و یا به نوعی دست شهرداری گرفته شود! البته طی یكی دوسال گذشته تحولاتی در این زمینه به وجود آمده كه امیدوار هستیم ادامه دار باشد.

معین اظهار كرد: در تهیه طرح جامع شهری باید نظرات مردم اتخاذ شود و استفاده از تجربیات متخصصان و كارشناسان و مردم تجربه گران بهایی است كه بهای زیادی برای آن پرداخت شده است تا طرح جامع شهری را با رویكرد جدید ارائه دهیم.

وی تاكید كرد: مردم و تشكلات مردمی از جمله سازمان‌های مردم نهاد، گروه‌ها و سازمان‌های تخصصی باید در تهیه طرح جامع شهری ورود جدی پیدا كنند.

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: در كمیسیون بررسی و تصویب طرح های عمرانی در مورد چگونگی اجرای این طرح ها بحث می‌شود، باید به جز این كه دست نیاز به طرف همه تشكل ها، متخصصان و گروه‌های مردمی برای تهیه این طرح دراز می‌كنیم آن ها را نیز تشویق كنیم تا در این زمینه مشاركت فعال داشته باشند.

وی اظهار كرد: بازنگری طرح جامع با رویكرد نوین نخستین اتفاق در این زمینه در كشور است و باید این اتفاق را ارج بنهیم. مشاركت جدی و حضور فعال در این زمینه نیاز است تا گام مؤثر و پربركتی برای شهر اصفهان و همچنین راهگشا برای سایر شهرهای كشور باشد.