نوروزی شهردار اصفهان:

«طرح جامع شهری» دردهای اصفهان را درک كند و نسخه بپیچد

شهردار اصفهان گفت: طرح جامع شهری باید یكپارچه باشد و شبكه‌ای از مشكلات شهر در آن دیده شود و برای تك تك معضلات شهر راه چاره بیندیشد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، قدرت الله نوروزی صبح امروز ( پنج شنبه) در مراسم اعلان عمومی شروع فرایند تهیه طرح جامع شهر اصفهان اظهار كرد: امروز در زمانی مسئولیت اداره شهر را بر عهده گرفتیم كه شهر نشان از مصیبت داشته؛ در مصیبت‌ها باید احساس مسئولیت بیشتری پیدا كرد؛ مسئولیت مشترك ابزاری است كه می‌توان با استفاده از آن با بحران‌ها مقابله كرد.

وی افزود: اگر سقوط حكومت‌های مختلف را بررسی كنیم، شروع و پایان جنگ ها را ببینیم و همچنین اگر كشورهای پیروز و شكست خورده را بررسی كنیم متوجه می‌شویم در همه آن‌ها اراده‌های انسانی توانسته بر همه مشكلات غلبه كند.

شهردار اصفهان با اشاره به برگزاری جلسه امروز مبنی بر ارائه طرح جامع شهری، گفت: امروز بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی گرد هم آمده‌ایم تا چاره‌ای بیندیشیم و طرحی را مطرح كنیم تا همه مشكلات موجود بر اساس مسئله محوری و با تأكید بر آمایش شهری رفع شود تا این مشكلات تهدیدی برای توسعه شهر نباشد.

وی تصریح كرد: قطعاً آنچه در شرح خدمات در قالب تیپ قرارداد ۱۲ در سازمان برنامه بودجه مطرح شده، نمی‌تواند پاسخگوی نیاز امروز باشد، این قرارداد از لحاظ كیفی، نظری و روش شناساییایرادات زیادی دارد كه نمی توانیم اصفهان را با این تیپ قراردادها به جایگاه خود برسانیم و ناگزیر هستیم چاره جدیدی بیندیشیم كه این مهم نیازمند اراده همگانی است؛ در واقع باید اراده‌ها با هم تجمیع شود.

شهردار اصفهان با بیان اینكه برای درست شناخته شدن، نیازمند تفكر راهبردی هستیم، گفت: باید ادراك درستی از واقعیات شهری داشته باشیم و نمی‌توانیم در این امور سطحی نگر باشیم؛ اگر تفكر راهبردی نباشد مسائل شهر حل نمی‌شود و تا زمانی كه گره‌های كور در این حوزه باز نشود، راه به جایی نخواهیم برد.

نوروزی با بیان اینكه اصفهان كه در همه عرصه‌ها درخشیده اكنون نیز به عنوان پایلوت تهیه طرح جامع شهری معرفی شده است، خاطرنشان كرد: تفاهم‌نامه‌ای با حضور اعضای شورای اسلامی، معاون وزیر راه و شهرسازی و ارگان‌های مختلف به امضا رسیده تا طرحی نو برای شهر اصفهان تهیه كنیم.

وی با بیان اینكه امروزه شعار ما مشاركت اجتماعی و مردمی است، گفت: قرار است همه با هم راهی را برویم تا در اصفهان كه به عنوان پایلوت طرح جامع شهری در ایران شناخته شده است بر اساس داده‌ها و اطلاعاتی كه شهرداری در اختیار كارشناسان، مهندسان، متخصصان این حوزه قرار می‌دهد طرحی را آماده كنیم كه سال‌های سال ادامه داشته باشد و راه حركت توسعه پایدار شهر را تعیین كند.

شهردار اصفهان تصریح كرد: این طرح مسئله محور است و بر آمایش شهری تأكید دارد و باید تمامی ضوابط و مبانی توسعه پایدار در آن لحاظ شود؛ طرح جامع شهری باید مبنی بر توسعه پایدار باشد و همچنین زیست‌پذیری در شهر را مورد توجه قرار دهد از همه مهم‌تر در این طرح باید بحران آب و بحران‌های دیگری كه شهر را هر روزه تهدید می‌كند، مورد توجه قرار گیرد.

نوروزی خاطرنشان كرد: در طرح جامع شهری باید منابع آبی، حمل و نقل عمومی، آلودگی صوتی، آلودگی خاك و ... كه شهرداری، شورای اسلامی شهر و دولت به آن‌ها تأكید دارد، در نظر گرفته شود.

وی تاكید كرد: طرحی كه توسط كارشناسان، متخصصان، مسئولان شهری و همه افراد ذی‌نفع طراحی می‌شود، باید قابلیت اجرایی داشته باشد و بر اساس واقعیات شهر تهیه شود تا تضمین كننده رفع معضلات و مشكلات شهری باشد، باید دردهای شهر را درك كرد و درمان درستی را در نسخه‌ای كه نام آن طرح جامع شهری است، پیچید.

وی ادامه داد: طرح جامع شهری باید یكپارچه بوده و شبكه‌ای از مشكلات شهر در آن دیده شود و برای تك تك معضلات شهر راه چاره بیندیشد؛ در این طرح باید محدودیت های مخاطرات طبیعی از جمله زلزله و از همه مهمتر فرونشست زمین، آلودگی هوا، آلودگی خاك، ترافیك و هزاران مشكل دیگر دیده شود و برای رفع آن‌ها راه چاره بیندیشیم.

شهردار اصفهان اضافه كرد: باید منابع آبی را در نظر بگیریم، همچنین باید چگونگی اداره شهری كه بر یك ساحل و رودخانه ساخته شده را بررسی كنیم؛ در واقع باید طرحی تهیه شود تا به نوعی دیگر با مشكلات آبی و دیگر معضلات شهری روبرو نشویم، امروزه دیگر رودخانه زاینده رودی وجود ندارد و در آینده نیز رودخانه زاینده رود را به معنای گذشته نخواهیم داشت. این شهر زنده است و می‌خواهیم با كمك كارشناسان، متخصصان، مسئولان و مردم اصفهان سرزنده بماند.

نوروزی با بیان اینكه با امكانات روز، علم، تكنولوژی و توانایی متخصصان و كارشناسان می توان به صورت مشترك شهر را اداره كرد، گفت: امروزه نمی‌توان به تنهایی و مثل گذشتگانی از جمله ابوعلی‌سینا و شیخ بهایی كه به تنهایی كار می‌كردند، فعالیت كنیم. همه چیز امروزه به هم پیوسته است و هیچ كس نمی‌تواند بگوید در یك رشته تحصیلی تخصص كامل دارد، بنابراین باید همه به صورت مشترك دست در دست هم دهیم تا مشكلات شهر را رفع كنیم.

وی افزود: امروزه باید همه كارشناسان، متخصصان و مسئولان باهم افزایی راه دشواری را كه پیش رو داریم، طی كنیم، با اراده مشترك و هم فكری یكدیگر است كه می‌توانیم بر همه مشكلات غلبه كنیم.

شهردار اصفهان با بیان اینكه با تهیه طرح جامع شهری، فرهنگ شهر را خواهیم ساخت، خاطرنشان كرد: باید نگاه دقیق به مسائل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و ... در طرح جامع شهری داشته باشیم؛ نباید به رفع مشكلاتی كه امروزه در شهر وجود دارد بسنده كنیم، زیرا باید مشكلات آینده را نیز مد نظر قرار دهیم كه توسعه پایدار به همین معنا است.

نوروزی ابراز امیدواری‌كرد: با وجود متخصصان، كارشناسان و افرادی كه هم دارای علم و هم تجربه هستند باید مشكلات شهر را یك به یك بررسی كنیم و ما و اداره راه و شهرسازی نیز تمام نیازها و داده‌ها را در اختیار این افراد قرار می‌دهیم تا طرح جامع شهری را طراحی كنیم تا سال‌ها بر اساس این طرح، خدمات عمومی را به شهروندان ارائه دهیم و همچنین منافع عمومی را به نحو شایسته تأمین كنیم.